Kiedy stosuje się preproporcję
Przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT od zakupu towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli część z nich jest nabywana na inne cele, to kwotę podatku do odliczenia ustala się przy zastosowaniu specjalnego współczynnika.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Istotny jest związek z działalnością gospodarczą
- W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się przy zastosowaniu proporcji. Tak stanowi art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Jak rozumieć cele wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej oraz cele inne niż działalność gospodarcza, o których mowa w tym przepisie?
Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta