Niewinnego fiskus też może ukarać
W praktyce zdarza się, że nawet drobne uchybienie może narazić podatnika na odpowiedzialność karną skarbową. Nawet jeśli sprawca nie miał złych intencji i popełnił błąd przez niedopatrzenie.
Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.) zawiera wiele podstaw prawnych umożliwiających ukaranie podatnika lub płatnika. To naturalne, że człowiek oczekuje uczciwości w ocenianiu i postępowaniu ze strony administracji. Niestety, nie zawsze działania administracji są wyrazem obiektywizmu i równego przestrzegania i poszanowania zasad prawa, czego dowodem mogą być poniższe przykłady.
Korekta nie chroni przed sankcją
Przykład
Przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT prowadzi sprzedaż detaliczną artykułów przemysłowych. Z hurtowni otrzymał fakturę, na której nie zgadzała się ilość dostarczonego towaru i stawka podatku. Przedsiębiorca skorygował w urzędzie skarbowym deklarację VAT-7, błędnie sporządzoną z powodu otrzymania błędnej faktury, i zapłacił podatek. Czy skorygowanie deklaracji pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej?
Faktura jest dokumentem księgowym, stanowiącym dowód zaistnienia zdarzenia gospodarczego. Błędnie wystawiona faktura może wywołać negatywne konsekwencje podatkowe zarówno dla jej wystawcy, jak i dla nabywcy. Za fakturę wadliwą uważa się fakturę wystawioną niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi zasad fakturowania, natomiast za fakturę nierzetelną uznaje się fakturę niezgodną ze stanem rzeczywistym. Podmiotem odpowiedzialnym za wystawienie faktury jest zawsze sprzedawca i to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta