Badania naukowe z prawem do odliczenia VAT
Spółka może obniżyć podatek należny o naliczony, wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektów badawczych, jeżeli zakupy te są związane z czynnościami opodatkowanymi.
Niektórzy podatnicy VAT prowadzą badania naukowe mające na celu opracowanie i wdrożenie do produkcji i sprzedaży określonego urządzenia. Ważną kwestią jest to, czy wydatki związane z takimi badaniami dają prawo do odliczania podatku naliczonego.
Według ogólnych zasad
W przypadku wydatków związanych z badaniami naukowymi obowiązują ogólne zasady odliczania podatku. Zgodnie więc z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Czynnościami opodatkowanymi VAT są m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Za dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, uznaje się przy tym przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Przez świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).
W związku z przywołanymi regulacjami, w konkretnych przypadkach należy zbadać, czy efekt prac, wynikający z danego projektu badawczego, będzie przedmiotem odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta