Sprzedaż aut używanych w działalności zwolnionej z preferencją
Zbycie pojazdów wykorzystywanych przy świadczeniu usług medycznych skorzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Czy przy sprzedaży towarów używanych w działalności zwolnionej, przy których zakupie spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, ma ona prawo zastosować zwolnienie z podatku? – pyta czytelniczka.
Takie zagadnienie rozstrzygnęła niedawno Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 22 czerwca 2016 r. (ITPP2/4512-294/16/KK).
W stanie faktycznym opisanym we wniosku podatnik wskazał, że prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych (zwolnionych z VAT) oraz działalność poboczną – wynajem pomieszczeń (opodatkowany VAT stawką podstawową). Podatnik wykorzystuje – wyłącznie w działalności medycznej – samochody osobowe, przy nabyciu których nie został odliczony VAT naliczony. Podatnik zamierza sprzedać samochody osobowe.
W ocenie podatnika, transakcja zbycia pojazdów skorzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy potwierdziła w interpretacji indywidualnej takie stanowisko, przy założeniu jednak, że samochody są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie w działalności medycznej – zwolnionej z VAT.
Komentarz eksperta
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta