Zorganizowana część przedsiębiorstwa pozwala na korzystne rozliczenia
EWIDENCJA | Przepisy preferencyjnie traktują transakcje, których przedmiotem są przedsiębiorstwa lub ich zorganizowane części, a nie pojedyncze składniki majątkowe. Forma ich przeprowadzenia wpływa na ujęcie w księgach i skutki podatkowe.
Według art. 55 kodeksu cywilnego (k.c.) przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnej definicji przedsiębiorstwa nie ma w ustawach podatkowych, ale za to definiują one zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, art. 2 pkt 27e ustawy o VAT). Zgodnie z definicją podatkową oraz wypracowaną linią orzeczniczą, aby mówić o ZCP muszą być spełnione następujące warunki:
- transakcja powinna przenosić na tyle kompletne składniki majątkowe, aby mogły one realizować samodzielnie zadania gospodarcze przypisywane przedsiębiorstwu,
- składniki te muszą zostać wydzielone w przenoszonym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej.
Nabywane składniki materialne i niematerialne muszą tworzyć ZCP jeszcze w ramach przejmowanego przedsiębiorstwa. Nie wystarczy, że po nabyciu, zorganizowane w ramach nowego przedsiębiorstwa spełnią definicję ZCP (por. wyrok NSA z 22 stycznia 1997 r., SA/Sz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta