Odpisy od darowanego wzoru wspólnotowego są kosztem
PIT | Podstawą amortyzacji otrzymanego wzoru wspólnotowego wykorzystywanego w działalności jest wartość rynkowa. Jednak jeśli umowa darowizny opiewa na niższą kwotę, to przedsiębiorca będzie musiał ją uwzględnić w swoich rozliczeniach.
- W darowiźnie od ojca przedsiębiorca otrzymał prawo do wzoru wspólnotowego wraz z prawem z rejestracji tego wzoru zarejestrowanym w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM). Umowa darowizny została zawarta w Polsce w formie aktu notarialnego. W umowie darowizny wartość prawa została określona na kwotę 120 000 zł i odpowiada ona jego wartości rynkowej. Przedsiębiorca wykorzysta otrzymane prawo w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok. Zamierza je wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Czy może je amortyzować i jak ustalić wartość początkową prawa na zarejestrowany wzór wspólnotowy otrzymany w drodze umowy darowizny? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej (dalej: p.w.p.), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Przepisy o własności przemysłowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta