Kiedy kierownik jednostki nie odpowie za błędy w sprawozdaniu
Odpowiedzialność karna wskazana w przepisach bilansowych wynika z samego faktu nierzetelnego prowadzenia ksiąg. Odpowiedzialność z kodeksu karnego powstaje natomiast tylko wtedy, gdy spółka lub inny podmiot poniesie szkodę.
Powstanie błędów w sprawozdaniu finansowym wynika z niedopatrzeń, zaniedbań, niewłaściwego stosowania zasad rachunkowości, błędów arytmetycznych. Niekiedy są skutkiem celowych działań, które można określić jako tzw. kreatywną księgowość. Błędy w sprawozdaniu nie świadczą najlepiej o jakości prowadzenia ksiąg rachunkowych spółki, a jedną z pierwszych osób pociągniętych do odpowiedzialności za nieprawidłowości będzie kierownik jednostki.
Z przepisów ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wynika, że są sytuacje, kiedy kierownik jednostki będzie odpowiedzialny za błędy w sprawozdaniu, ale w ograniczonym zakresie.
W jakim zakresie
Odpowiedzialność związana z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i sprawozdawczością jednostki można podzielić na cywilną i karną. Kwestia ta została uregulowana przede wszystkim w ustawie o rachunkowości oraz kodeksie karnym skarbowym i kodeksie karnym .
W ustawie o rachunkowości występuje odpowiedzialność za wykonywanie określonych w niej obowiązków oraz za ewentualną szkodę wyrządzoną spółce w konsekwencji błędów w sprawozdaniu, a także za niedopełnienie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta