Pakiet paliwowy surowy także dla producentów olejów smarowych
NOWELIZACJA | Podmiot zlecający produkcję olejów smarowych z wykorzystaniem przemieszczonych wewnątrzwspólnotowo olejów napędowych musi obecnie uzyskać koncesję, mimo iż zgodnie z prawem energetycznym nie ma takiego obowiązku.
Pakiet paliwowy to potoczna nazwa dla rozwiązań wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, obowiązującą od 1 sierpnia br. Pakiet ten wprowadził do ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym, a także ustawy – Prawo energetyczne i kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) wiele nowych rozwiązań, których głównym celem jest przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT w obrocie paliwami i ograniczanie szarej strefy w obrocie paliwami z zagranicą. Pytanie jednak, czy podmioty, które nie zajmują się obrotem paliwami, a jedynie nabywają je z przeznaczeniem do produkcji innych wyrobów akcyzowych, również podlegają nowej regulacji. Klasycznym przykładem takiej działalności jest produkcja olejów smarowych (m.in. CN 2710 1991) wykorzystująca oleje napędowe (CN 2710 1943).
Poprzedni stan prawny
Do 31 lipca br. wprowadzanie do składu podatkowego oleju napędowego przemieszczanego z innego niż Polska państwa UE w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wiązało się z obowiązkiem informowania Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych o podmiotach, na rzecz których w danym miesiącu dokonano przemieszczeń paliw silnikowych oraz o nabytych paliwach (art. 48 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym do 1 sierpnia br.). Jeśli podmiot prowadzący skład podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta