Skok do gospodarki 4.0
Jaki model rozwoju innowacji jest najkorzystniejszy dla Polski – zastanawiali się uczestnicy dyskusji.
michał niewiadomski
Immanentną częścią procesu innowacji jest świadomość, że taka działalność obarczona jest dużo wyższym ryzykiem dla przedsiębiorcy niż nabywanie dostępnych, sprawdzonych technologii z rynku. Jednak w długiej perspektywie działalność innowacyjna pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną i zarabiać również na wiedzy powstającej w ramach działalności innowacyjnej. By to zrozumieć potrzebna jest odpowiednia kultura w społeczeństwie, a także odpowiedni ekosystem amortyzujący niepowodzenia oraz zachęcający do dalszych poszukiwań i badań. Szalenie ważna jest tu edukacja odpowiednio stymulująca kreatywność.
Przyzwolenie na ryzyko
Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, mówił podczas debaty, że branża farmaceutyczna świetnie obrazuje wszelkie aspekty związane z innowacjami. – Na etapie podstawowym tylko 1 na 10 000 rozwiązań przynosi efekty. Musimy podejmować mądre ryzyko i mimo niepowodzeń szczególnie w początkowej fazie kontynuujemy prace rozwojowe. Bez ryzyka nie ma innowacji – mówił.
Rafał Pawełczak, dyrektor naczelny ds. strategii i innowacji w KGHM Polska Miedź SA, jako jeden z przykładów działalności innowacyjnej spółki wskazał najnowszą inwestycję grupy. 24 listopada 2016 r. nastąpi oficjalne otwarcie huty miedzi w Głogowie. – Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta