Honorarium za program komputerowy rozliczane jak praca twórcza
PIT | Spółka zatrudniająca informatyków może stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, jeśli w umowie o pracę wyodrębni wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich.
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 21 października (2461-IBPB-2-2.4511. 782.2016. 1.MZA oraz 2461-IBPB-2-2.4511.791.2016.1.AR) określiła warunki rozliczania przez spółkę pracowników na preferencyjnych zasadach.
Z pytaniem zwróciła się spółka akcyjna, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. tworzenia oprogramowania, narzędzi informatycznych oraz usług wirtualnego przechowywania danych. Spółka zatrudnia programistów na podstawie umów o pracę. Tworzą oni oprogramowanie w ramach swoich obowiązków pracowniczych. Większa część efektów ich prac jest przedmiotem prawa autorskiego.
Wypłata podzielona na dwie części
Spółka planuje podpisać aneksy do umów o pracę zawartych z wszystkimi programistami, jeżeli wyrażą taką chęć. W umowach zostaną wyodrębnione dwie części wynagrodzenia. Pierwsza część to zapłata za tworzenie oprogramowania objętego prawami autorskimi. Druga część to pozostałe elementy wynagrodzenia, niezwiązane z pracami będącymi przedmiotem praw autorskich. Do honorarium dotyczącego tworzenia oprogramowania objętego prawami autorskimi spółka planuje stosować 50-proc. koszty uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta