Polska superszkoła w Afryce
Sopocka spółka Navimor stoi za największą polską inwestycją w Angoli, która jest jednocześnie jedną z największych w Afryce i największym projektem edukacyjnym kraju z Unii Europejskiej na tym kontynencie.
Artur osiecki
Sukcesem Navimoru, ale też Akademii Morskiej w Gdyni i prawie 100 innych polskich firm, jest Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Moçâmedes na południu Angoli. Co prawda Navimor działa na rynku afrykańskim od ponad 30 lat i wyeksportował tam prawie 130 jednostek pływających (głównie statków rybackich), w Lagos w Nigerii zbudował pod klucz największą na zachodnim wybrzeżu kontynentu stocznię remontową o nazwie Nigerdock, a w Senegalu port rybacki w Saint Louis, ale prawdziwą perłą w dorobku firmy jest uczelnia w Moçâmedes.
Na miarę XXI wieku
W tym portowym mieście Polacy zbudowali od podstaw bardzo nowoczesną, największą w Afryce Zachodniej uczelnię morską o wartości ponad 100 mln euro. Na terenie ponad 70 ha Navimor, we współpracy z 94 polskimi firmami, zbudował w pełni wyposażony kampus uczelni obejmujący nowoczesne obiekty akademickie. Powierzchnia budynków dydaktycznych to 30 000 mkw. Mieszczą się w nich 32 nowocześnie wyposażone laboratoria wraz z centrum symulatorów okrętowych, aule wykładowe, sale do prowadzenia ćwiczeń i biura administracji. Osobnymi obiektami są centrum siłowni okrętowej służące do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta