Jak jest opodatkowana dzierżawa znaku towarowego
PIT | Nie ma pewności do jakiego źródła zakwalifikować czynsz z dzierżawy prawa. Można uznać, że jest to przychód z najmu prywatnego, od którego można płacić ryczałt ewidencjonowany, jednak orzecznictwo nie jest jednolite w tej kwestii.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej posiada zarejestrowany znak towarowy. Zawarła umowę dzierżawy tego prawa (znaku towarowego) ze spółką z o.o., w której jest wspólnikiem. Z tytułu dzierżawy podatnik będzie otrzymywał wynagrodzenie w postaci czynszu. Znak towarowy będący przedmiotem umowy dzierżawy stanowi majątek prywatny podatnika. Umowa dzierżawy została zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy – Prawo własności przemysłowej w zw. z art. 709 kodeksu cywilnego. Istotą umowy jest oddanie spółce prawa do używania znaku towarowego i prawa do pobierania z jego używania pożytków, w zamian za co spółka będzie zobowiązana do wypłaty podatnikowi (właścicielowi znaku towarowego) umownego czynszu. Zgodnie z umową, dzierżawca nie może skutecznie występować z roszczeniami z tytułu naruszenia prawa ochronnego, natomiast wydzierżawiający zostanie zobowiązany do powstrzymania się od korzystania ze znaku towarowego w okresie jej trwania. Czynsz będzie wypłacany podatnikowi w pieniądzach. Zawarta umowa nie będzie umową licencji, będzie kształtowała stosunek dzierżawy. Czy przychód z czynszu z umowy dzierżawy znaku towarowego może zostać opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? – pyta czytelnik.
Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (art. 162 § 1 zdanie pierwsze ustawy – Prawo własności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta