Posiadanie certyfikatów w funduszu nie wyłącza przepisów o CFC
Jeżeli fundusz inwestycyjny ma udziały w zagranicznej spółce, to inwestor nabywający w nim jednostki uczestnictwa, pośrednio także je posiada. Może to dla niego oznaczać obowiązek raportowania i rozliczania się z polskim fiskusem. Paweł Komorowski, Izabela Staszewska-Kula
Przepisy o opodatkowaniu w Polsce dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (Controlled foreign company, w skrócie CFC) nakładają na polskich podatników dodatkowe obowiązki polegające na raportowaniu dochodów podmiotów zagranicznych spełniających kryteria definicji zagranicznej spółki kontrolowanej i rozliczenia się z polskim fiskusem z tego tytułu.
Jednym z kryteriów, jakie ustawodawca przewidział konstruując ustawową definicję pojęcia „zagraniczna spółka kontrolowana", jest posiadanie przez polskiego podatnika udziału w kapitale, praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub inne prawo do uczestnictwa w zyskach spółki zagranicznej. Co istotne, liczy się posiadanie zarówno bezpośrednie, jak też za pośrednictwem innego podmiotu (innych podmiotów). W przypadku polskich podatników PIT ustawodawca przewidział, że dla celów obliczenia udziału posiadanego w CFC powinni oni uwzględnić również udziały posiadane przez swoich bliskich (małżonka oraz krewnych do drugiego stopnia).
Problematyczny schemat
Taka konstrukcja przepisów spowodowała powstanie licznych wątpliwości u inwestorów, którzy prowadzili swoje zagraniczne inwestycje (tj. posiadali udziały w zagranicznych spółkach) za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. W ostatnich latach podatnicy coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta