Czy przepływy między spółką a jej wspólnikami są neutralne podatkowo
Część organów twierdzi, że skoro tylko likwidacja i wycofanie się ze spółki osobowej są wymienione w przepisach jako czynności nieopodatkowane, to częściowy zwrot wkładu jest zdarzeniem powodującym obowiązek zapłaty daniny.
W kwestii powstania przychodu przy zwrocie części wkładu wniesionego do spółki osobowej nie wykształciło się dotychczas jednolite orzecznictwo sądów administracyjnych i organów podatkowych. Kontrowersje dotyczące tego zagadnienia rozpoczęły się od wprowadzenia do ustawy o CIT art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b.
Przed 1 stycznia 2011 roku w ustawie o CIT istniał jedynie zapis, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych były przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.
Obecnie ustawa o CIT przewiduje opodatkowanie zwrotu wkładu w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej lub jej likwidacji. Zasady opodatkowania różnią się w zależności od tego, czy zwrot następuje w formie pieniężnej czy niepieniężnej. Skutki podatkowe są określone w art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o CIT. Zgodnie z jej art. 12 ust. 4 pkt 3c, do przychodów nie zalicza się przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta