Osocze do wytwarzania produktów leczniczych nie jest zwolnione z VAT
Zwolnieniem od podatku nie można objąć osocza „przemysłowego", czyli takiego, które jest przeznaczone do włączenia do produkcji przemysłowej, w tym do produkcji produktów leczniczych.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 5 października 2016 r. w sprawie C‑412/15.
Stan faktyczny
TMD prowadzi ośrodek krwiodawstwa. W ramach swojej działalności TMD przeprowadza różne procesy oraz działania, w wyniku których pobiera osocze krwi od dawców. Składniki, które powstają, są gromadzone i następnie w stanie zamrożonym dostarczane do przedsiębiorstw sektora farmaceutycznego. Jednym z odbiorców była spółka szwajcarska, która odbierała osocze od TMD, a następnie dostarczała do swoich różnych zakładów produkcyjnych na terenie Unii Europejskiej w celu produkcji produktów leczniczych. TMD uznała, że osocze nie wchodzi w zakres zwolnienia z VAT dla dostaw krwi ludzkiej. W związku z tymi dostawami, TMD wniosło o odliczenie podatku naliczonego za rok 2008. Urząd skarbowy nie zgodził się z tym twierdzeniem i uznał dostawy osocza za zwolnione z VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta