W święta nie uda się nadrobić zaległości
Trwa okres wytężonej pracy związanej z zamknięciem roku. Każda godzina jest na wagę złota. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może zlecić pracę nadliczbową w święto, np. 26 grudnia, powołując się na swoje szczególne potrzeby.
Kodeks pracy w art. 15110 wskazuje, w jakich branżach i sytuacjach można pracować w niedziele i święta. Wyliczenie to jest wyczerpujące i nie zawiera pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.
Oznacza to, że pracę ponadwymiarową w święto ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy można zlecać jedynie wówczas, gdy odpowiada ona warunkom z art. 15110 k.p.
Przykład
Pracownik działu marketingu nie ukończył projektu w terminie. Szef polecił mu przyjść do pracy 26 grudnia. Jest to niezgodne z przepisami.
Przykład
Pracownik firmy ochroniarskiej (dopuszczalna praca w niedziele i święta – art. 15110 pkt 7 k.p.) otrzymał polecenie pracy w nadgodzinach 26 grudnia z uwagi na chorobę kolegi. Polecenie jest zgodne z prawem i wiąże podwładnego.
Bez takiego ograniczenia – czyli zawsze – można zlecać pracę ponadwymiarową w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia i zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta