Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne zarabianie na giełdowych TFI

22 grudnia 2016 | Moje pieniądze
Notowania giełdowych tfi
źródło: Rzeczpospolita
Notowania giełdowych tfi

Inwestycje | Na GPW notowane są akcje trzech towarzystw zarządzających funduszami. Prognozy dla nich są niezłe

Przemysław Sałek

Najczęściej TFI (towarzystwo funduszy inwestycyjnych) kojarzy nam się z tym, że kupujemy jednostki uczestnictwa w konkretnym funduszu (np. akcyjnym) prowadzonym przez TFI. Ale oprócz tego na warszawskiej giełdzie możemy kupić akcje kilku TFI (jako spółek) oraz certyfikaty funduszy inwestycyjnych zamkniętych dopuszczonych do obrotu publicznego.

Na naszym parkiecie notowane są akcje trzech TFI: Quercus, Altus oraz Skarbiec. W akcje Quercusa można inwestować od 2008 r.; najpierw był obecny na NewConnect, a od 2011 r. na GPW. Od debiutu akcje spółki zyskały ok. 670 proc.

W 2014 r. na warszawskiej giełdzie pojawiły się dwa kolejne TFI. Najpierw zadebiutował Altus (na jego akcjach inwestorzy zarobili do dziś ponad 60 proc.), a później Skarbiec (jest niestety kilkanaście procent na minusie).

Umiarkowany optymizm

Jakie są prognozy dla branży TFI na 2017 r.? – W przyszłym roku nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych zmian – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities. – Kondycja TFI zależy w dużej mierze od tego, jak zachowają się rynki finansowe. Prognozy sugerują, że cały czas rynki akcji są atrakcyjne. Być może również rynki obligacji, po ostatnim wzroście rentowności, będą miały dobry czas.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament