Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białoruś. Cnota i kopiejki

22 grudnia 2016 | Druga strona | Paweł Kowal

Pomysł na znalezienie porozumienia z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką nie został wymyślony przez PiS. Jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wprowadził go Marek Siwiec w ramach tzw. słowiańskiej czwórki. Kanał BBN był aktywny na tym polu także w czasach, gdy BBN szefowali Jerzy Bahr i Władysław Stasiak. Sprawy prowadzono w dyskrecji, więc oprócz tajnych dokumentów wiele szczegółów, niestety, obaj oni zabrali do grobu.

Pomysły działania na kierunku białoruskim via polski BBN były dyskretnie wspierane przez kolejne administracje prezydentów Ukrainy. Potem kwestię białoruską próbował w polskiej polityce wschodniej ożywić minister Radosław Sikorski. W tym wypadku pomysł polegał na jej brukselizacji – stąd wspólna wyprawa na Białoruś z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwellem. Białoruskie okno możliwości otworzyło się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament