Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność na przymus, ale nie za darmo

22 grudnia 2016 | Praca i ZUS

Odmowa pracownika podpisania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia stanowi podstawę rozwiązania z nim umowy. Zawierając ją ma jednak prawo do odszkodowania, z którego wypłaty pracodawca nie wycofa się jednostronnie. Anna Telec radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Lekarz i prawnik też powinien podpisać

wolne zawody

Brak zgody pracownika na zawarcie umowy o zakazie konkurencji może stanowić podstawę wypowiedzenia umowy o pracę.

- Czy można żądać podpisania umowy o zakazie konkurencji od prawnika, lekarza lub innej osoby wykonującej wolny zawód? Chodzi o zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy. Czy jeśli taki pracownik odmówi zawarcia umowy, bo zwyczajnie mu się to nie opłaca, można go za to zwolnić?

Zgodnie z art. 1011 kodeksu pracy, w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność w ramach stosunku pracy ani na innej podstawie (zakaz konkurencji). Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez podwładnego zakazu konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia, może dochodzić od niego wyrównania tej szkody na zasadach określonych w art. 114 – 122 k.p. Odpowiedzialność odszkodowawcza podwładnego jest ograniczona do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli szkodę wyrządził nieumyślnie. Gdy jego zachowanie było umyślne, ponosi pełną odpowiedzialność – tzn. musi naprawić szkodę w całości.

W art. 1012 k.p. uregulowano z kolei kwestie dotyczące umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Można ją zawrzeć z pracownikiem mającym dostęp...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament