Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma systemu wciąż konieczna

22 grudnia 2016 | Ekonomia
Klin podatkowy w Polsce nie preferuje osób o najniższych dochodach.
źródło: Rzeczpospolita
Klin podatkowy w Polsce nie preferuje osób o najniższych dochodach.

Rząd rezygnuje z jednolitego podatku. Musi teraz znaleźć inny sposób na rozwiązanie problemów obniżających przychody budżetu. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA

 

– Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia decyzji o rezygnacji z niego. Praca przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie np. umowy o pracę – tak wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki uzasadniał decyzję o wycofaniu się z pomysłu.

Uzasadnienie to nie jest zaskakujące. Podczas dyskusji, jaka miała miejsce przez ostatnie miesiące, jednoznacznie wynikało, że wprowadzenie znacząco wyższych obciążeń dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą, miałoby katastrofalne skutki dla gospodarki. – Chcemy przeciąć wszelkie spekulacje (i towarzyszącą im niepewność) dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce – podkreślał Morawiecki.

Problemy zostały

Odejście od koncepcji jednolitego podatku nie oznacza jednak, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną wszystkie problemy wynikające z obecnego systemu podatkowo-składkowego. – Istotą reformy było radykalne uproszczenie systemu, które miało eliminować optymalizacje podatkowe i anomalie na rynku pracy – mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS i autor koncepcji jednolitego podatku. – Dlatego też warto mieć na uwadze koszty niewdrożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament