Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundamenty dobrobytu

22 grudnia 2016 | Ekonomia

Ida Sywula Najważniejsze są demokracja, wolność gospodarcza, własność prywatna i praworządność. Ich jakość mierzy się efektywnością działania.

W ekonomii przyjmuje się, że podstawowymi przyczynami wzrostu gospodarczego krajów – i tym samym dobrobytu jego obywateli – są praca, ziemia, kapitał i technologia. Jednakże czynniki te nie tłumaczą przyczyn zwiększania się dysproporcji dochodów między krajami.

Nie określają, dlaczego jedne gospodarki szybciej wprowadzają innowacje i akumulują kapitał, podczas gdy inne robią to znacznie wolniej. Są to więc przyczyny podstawowe, płytkie. Zatem zaczęto przyglądać się głębszym przyczynom wzrostu gospodarczego, a więc badać rolę i znaczenie jakości instytucji państwa. Bez odpowiedniego otoczenia instytucjonalnego bowiem same bodźce rynkowe nie sprzyjają optymalnej alokacji zasobów w gospodarce.

Najważniejsze instytucjonalne fundamenty rozwoju charakteryzujące „dobre państwo" to demokracja, wolność gospodarcza, własność prywatna i praworządność. Ich jakość mierzy się efektywnością działania. Natomiast analiza ich efektywności musi być dokonywana poprzez porównania międzynarodowe przy pomocy różnych wskaźników.

Demokracja dobra i wadliwa

Demokracja, poza wieloma innymi korzyściami, jak na przykład niezależność moralna czy równość polityczna, przyczynia się także w nowoczesnych demokracjach do zwiększania dobrobytu społeczeństwa. Według lipcowych badań CBOS 69 proc. Polaków uważa, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament