Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nabywca musi wiedzieć o korekcie faktury

22 grudnia 2016 | Dobra Firma | Marek Piotrowski
Przepisy nie precyzują wymagań co do formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
źródło: 123RF
Przepisy nie precyzują wymagań co do formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

- Sprzedawca ma prawo skorygować pierwotne rozliczenia, gdy ma potwierdzenie odbioru faktury korygującej od kupującego. - Zdarza się jednak, że pomimo usilnych starań podatnik nie może go uzyskać. - Obniży wtedy podstawę opodatkowania, gdy udokumentuje próby doręczenia faktury korygującej i gdy z dokumentacji wynika, że nabywca wie o korekcie.

Zdarza się często , że pomimo zwrotu towarów bądź udzielenia obniżki ceny sprzedawca nie może uzyskać od nabywcy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Gdy taka faktura stanowi podstawę dla obniżenia wartości podstawy opodatkowania oraz wartości podatku należnego, posiadanie potwierdzenia jest wymaganym elementem dla skorygowania pierwotnych rozliczeń, co wynika z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

Jeżeli potwierdzenie zostało uzyskane przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, to wartość sprzedaży obniża się w rozliczeniu za ten właśnie okres. Z kolei ewentualne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament