Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zysku w formie rzeczowej podlega VAT

22 grudnia 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Przekazanie przez spółkę dywidendy poprzez przeniesienie na rzecz wspólników własności nieruchomości to nieodpłatne przekazanie towarów, które jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 grudnia 2016 r. (I FSK 1728/16).

Stan faktyczny

Spółka posiada niepodzielone zyski z lat poprzednich. Jej zarząd przewiduje, że w bieżącym roku obrotowym odnotuje kolejne zyski nadające się do podziału między wspólników. Jednak zamiast wypłacić dywidendę w formie pieniężnej, spółka zamierza wypłacić ją w formie rzeczowej. W ramach podziału wypracowanych zysków zostanie nieodpłatnie przekazane wspólnikom prawo własności nieruchomości należących do spółki. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego przy nabywaniu nieruchomości, które mają być przedmiotem dywidendy.

Podatniczka zapytała czy wypłata dywidendy w formie niepieniężnej – poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości – jest nieodpłatnym przeniesieniem towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Sama uważała, że nie. Wypłata dywidendy nie jest bowiem czynnością polegającą na dysponowaniu przez spółkę własnym majątkiem. Nie jest ona nieodpłatną dostawą towarów, gdyż dywidenda z natury rzeczy jest świadczeniem nieodpłatnym. Przy wypłacie dywidendy nie istnieje taki stosunek prawny, w wyniku którego dochodzi do wzajemnych świadczeń. Skoro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament