Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza kontrola może być bezbolesna

22 grudnia 2016 | Praca i ZUS

Rozmowa | Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy

W związku z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zadania PIP zostały rozszerzone o kontrolę wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców?

Roman Giedrojć: Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy zawierający umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, z osobami fizycznymi, w tym prowadzącymi własną działalność gospodarczą, będą musieli zapewnić takim osobom wynagrodzenie nie niższe niż wynikające z minimalnej stawki godzinowej. W 2017 r. stawka wyniesie 13 zł za godzinę. Ponadto strony takich umów powinny określić w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli tego nie zrobią, zleceniobiorca będzie zobowiązany przedłożyć zleceniodawcy w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie przepracowanych godzin, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

W związku z wprowadzonymi zmianami rozszerzeniu uległ krąg podmiotów podlegających kontroli inspekcji pracy. Od 1 stycznia 2017 r. inspektorzy pracy będą mogli kontrolować przedsiębiorców oraz inne jednostki organizacyjne, na rzecz których w ramach prowadzonej przez te podmioty działalności jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi przez przyjmującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament