Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarka w 2017 r. przyspieszy

22 grudnia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Malecki
źródło: Fotorzepa

prof. Małgorzata Zaleska Jesteśmy największą giełdą w Europie Środkowo-Wschodniej, więc obserwujemy działające w regionie spółki. Jeśli spełniają kryteria i są zainteresowanie debiutem, zachęcamy je do skorzystania z naszej oferty – mówi prezes warszawskiej GPW.

Rz: W drugim półroczu na warszawskiej giełdzie (GPW) widać wzrost aktywności inwestorów. Z czego to wynika?

Złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim to wyraz zaufania do silnych fundamentów polskiej gospodarki. To, że zaczniemy rosnąć szybciej w 2017 r., widać już dziś na giełdzie, która wyprzedza wydarzenia w gospodarce. Rekordowe zwyżki obrotów akcjami i ich średnia dzienna wartość, jakie ostatnio odnotowujemy, to zdecydowanie pozytywne sygnały dla inwestorów. A dla nich liczy się przecież wyłącznie stabilna perspektywa zysków. To samo dotyczy także GPW jako spółki giełdowej. Od połowy lutego kapitalizacja GPW wzrosła o ponad 200 milionów złotych, a kurs akcji urósł o 15 proc. Oczywiście nadal musimy ciężko pracować nad odbudowywaniem zaufania do giełdy i rynku kapitałowego. To niezwykle ważne nie tylko dla samej GPW, ale także dla całego środowiska rynkowego oraz administracji państwowej. Giełda i rynek kapitałowy to nasze dobro wspólne.

Mówiąc o rynku kapitałowym, siłą rzeczy trzeba poruszyć temat strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Morawieckiego. Jaką rolę w niej widzi dla siebie GPW?

Od początku aktywnie uczestniczymy w pracach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament