Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż laptopów z odwrotnym obciążeniem

22 grudnia 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli podatnik VAT sprzeda kontrahentowi przenośne komputery, które są dla niego towarami handlowymi, to wystawia dokument sprzedaży bez stawki i kwoty podatku. Otrzymaną kwotę powinien wpisać w kolumnie 7 księgi.

- Niedawno otworzyłem sklep ze sprzętem komputerowym. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Podatek dochodowy opłacam według stawki liniowej, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. 16 grudnia 2016 r. zrobiłem dostawę na rzecz firmy Y (podatnik VAT czynny) pięciu laptopów na łączną cenę 21 000 zł plus 4830 zł VAT. Na udokumentowanie tej dostawy wystawiłem 16 grudnia 2016 r. fakturę nr 36/12/2016. Z uwagi na to, że łączna wartość dostawy przekroczyła 20 000 zł, do dostawy tej zastosowałem mechanizm odwrotnego obciążenia, tj. wystawiłem fakturę bez stawki i kwoty podatku, z adnotacją „odwrotne obciążenie". W jaki sposób powinienem ująć tę fakturę sprzedaży w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (tzn. ze względu na wartość sprzedaży),

b) nabywcą jest podatnik VAT czynny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament