Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mobilne telekomy szykują sieć 5G

22 grudnia 2016 | Ekonomia
Sieci komórkowe zmieniają się wraz z rosnącym ruchem w internecie.
źródło: Rzeczpospolita
Sieci komórkowe zmieniają się wraz z rosnącym ruchem w internecie.

Wprowadzenie sieci internetu nowej generacji to dla operatorów szereg nowych wyzwań. Materiał powstał we współpracy z Orange Polska

Śladem mobilnego internetu 3G, 4G (LTE) oraz 4,5G (LTE-Advanced) pod strzechy polskich gospodarstw domowych już za 4 lata może zawitać usługa kolejnej, piątej już generacji. Choć technologia nie ma jeszcze standardu, to operatorzy i producenci infrastruktury oraz urządzeń dla konsumentów już przygotowują się do jej wprowadzenia. Nie chodzi tu tylko o mobilny internet, jaki znamy dziś, ale też o nowe zastosowania sieci.

Nowe usługi i korzyści

– Znamy już część różnic między technologiami 4G i 5G, choć drugie z tych rozwiązań nadal nie funkcjonuje, jako jednolity standard. Znajduje się na etapie opracowania przez 3GPP – międzynarodową organizację, która stworzyła standardy LTE i UMTS. Orange uczestniczy w standaryzacji 5G przez 3GPP, by mieć wpływ na możliwości przyszłych sieci – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Eksperci oceniają, że proces standaryzacji zakończy się już w 2018, a pierwsze wdrożenia pojawią się w 2020.

– Z perspektywy operatora najważniejsza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament