Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utracone dzieła wracają po latach

22 grudnia 2016 | Kraj | Marek Kozubal
Osiemnastowieczny obraz Jana van der Benda „Krajobraz z ludźmi i stadem” (na zdjęciu ilustracja sprzed wojny) został zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie.  Być może wkrótce wróci do kraju.
źródło: Obraz dzielautracone.gov.pl
Osiemnastowieczny obraz Jana van der Benda „Krajobraz z ludźmi i stadem” (na zdjęciu ilustracja sprzed wojny) został zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie. Być może wkrótce wróci do kraju.

Włoskie i amerykańskie służby są na tropie kolejnego obrazu zrabowanego w czasie wojny w Polsce.

Obraz holenderskiego malarza z drugiej połowy XVII wieku Jana van der Bendta „Krajobraz z ludźmi i stadem" (w przedwojennych dokumentach był opisywany jako „Krajobraz pasterski") jeden z amerykańskich domów aukcyjnych sprzedał niedawno za 6,6 tys. dolarów do Włoch.

Dzieło to pochodzi z kolekcji dr. Jana Popławskiego, która była gromadzona w latach 1885–1924 w Petersburgu. W 1935 roku część zbioru została wykupiona przez Zarząd Miasta Warszawy za ponad 440 tys. zł. Transakcja obejmowała 95 obiektów. Na liście oprócz obrazu Bendta znalazły się także dzieła Rubensa. Kolekcja trafiła do depozytu Muzeum Narodowego w Warszawie, a w czasie wojny została zrabowana przez Niemców. Po wojnie z kolekcji Popławskiego do muzeum wróciło tylko 50 obrazów.

Ministerstwo Kultury potwierdziło nam, że obraz Jana van der Bendta „jest przedmiotem śledztwa amerykańskiej agencji śledczej DHS/ICE – Homeland Security Investigations a także włoskich karabinierów".

„Ministerstwo przygotowało pełną dokumentacją obiektu i przekazało materiały organom ścigania; współpracuje też dalej z partnerami, jednakże ze względu na dobro śledztwa nie jest upoważnione do informowania o jego przebiegu" –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament