Krótszy dzień pracy dla niepełnosprawnych
ORZECZENIE | Skrócenie wymiaru czasu pracy może być jednym z ułatwień wykonywania pracy przez pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawachpołączonych (C-335/11 i C-337/ 11) po przeanalizowaniu dyrektywy 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. Trybunał musiał odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy zmniejszenie wymiaru czasu pracy niepełnosprawnemu pracownikowi spełnia nałożony na pracodawcę obowiązek wprowadzenia ułatwień dla niepełnosprawnych pracowników.
W czym problem
Pracownica z Danii pracowała jako sekretarka. Po kilku latach pracy zaczęła korzystać ze zwolnień lekarskich z uwagi na narastające problemy z kręgosłupem. Otrzymała zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy oraz brak możliwości wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta