Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiS naruszył regulamin

22 grudnia 2016 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Mateusz Dąbrowski
źródło: Fotorzepa

Jeśli media nie zostały wpuszczone do Sali Kolumnowej na głosowania, jest to ograniczenie prawa do informacji – mówi Józef Zych, były marszałek Sejmu.

Rzeczpospolita: Czy Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, miał prawo wykluczyć posła opozycji z prac Sejmu po tym, gdy ten wniósł kartkę z napisem #WolneMediawSejmie ?

Józef Zych, sędzia Trybunału Stanu, były marszałek Sejmu: Regulaminowo marszałek Sejmu może wykluczyć posła z obrad. To bardzo ciężka kara, która stosowana jest bardzo rzadko, w ostateczności, kiedy rzeczywiście dochodzi do złamania regulaminu. Regulamin Sejmu jest po to, żeby regulować prace Sejmu i ułatwić posłowi wykonywanie swoich obowiązków.

Czy poseł rzeczywiście uniemożliwiał obrady Sejmu?

Wykluczenie posła powinno być bardzo dokładnie zbadane. Poseł po narzuceniu na niego kary ma prawo odwołać się do Sejmu. Skierowanie sprawy do Komisji Regulaminowej nie jest ostatecznym zamknięciem tematu. Decyzja pana marszałka Kuchcińskiego była przedwczesna i nie była poprzedzona wnikliwą analizą wysłuchania posła.

A czy okupowanie mównicy Sejmu przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament