Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmrożone odpisy socjalne idą w górę

22 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Renata Majewska
źródło: Rzeczpospolita

Od nowego roku odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wyniesie 1185,66 zł. Wzrośnie więc prawie o 92 zł.

Podwyżka to skutek przyjętej przez Sejm senackiej poprawki, wniesionej do art. 17 ustawy z 2 grudnia 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (została przekazana do podpisu prezydenta).

W 2017 r. wysokość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) należy liczyć od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugiej połowie 2012 r., czyli od kwoty 3161,77 zł (obwieszczenie prezesa GUS z 18 lutego 2013 r.; M.P. z 2013 r., poz. 107). Oznacza to, że w nowym roku zmieni się też maksymalny pułap świadczeń urlopowych (nie mogą one przekroczyć ustawowych odpisów na zfśs).

Podsumowanie na koniec roku

Odpisy przekazywane na konto funduszu w dwóch ratach w 2016 r. obliczało się według planowanego średniorocznego zatrudnienia przeliczonego w przeważającej mierze na pełne etaty. Na koniec roku trzeba skorygować pieniądze znajdujące się na rachunku zfśs na podstawie faktycznego przeciętnego stanu załogi w 2016 r. ujętego w pełnych etatach. Jeśli ten wskaźnik okaże się wyższy od planowanego średniego zatrudnienia, odpowiednią pulę przekazuje się na konto funduszu. Sumy te trzeba wydać w 2017 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10631

Wydanie: 10631

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament