Co się zmieniło w zakresie deklaracji i ewidencji VAT
Od 1 stycznia znowelizowano zasady składania deklaracji i ewidencjonowania podatku od towarów i usług. Zmodyfikowano także część struktur JPK_VAT. Firmy powinny zatem zrewidować dotychczasowy sposób rozliczania i dokumentowania VAT. Sylwia Stępniewska, Tomasz Piotrowski
Jedną z najbardziej odczuwalnych dla znacznej części podatników zmian w przepisach o VAT, jakie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., jest istotne ograniczenie możliwości składania deklaracji VAT za okresy kwartalne.
Raz na kwartał tylko dla małych
Możliwość skorzystania z prawa do rozliczania podatku od towarów i usług za okresy kwartalne została ograniczona wyłącznie do małych podatników >patrz ramka na str. D2, zarówno rozliczających się metodą kasową, jak i tych, którzy jej nie wybrali.
W celu skorzystania z tego rozwiązania, mały podatnik zobowiązany jest do uprzedniego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego na piśmie. Zawiadomienie takie powinno zostać złożone najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który składana będzie po raz pierwszy kwartalna deklaracja podatkowa.
Nowelizacja wprowadza jednak pewne ograniczenia możliwości składania deklaracji VAT w okresach kwartalnych również dla małych podatników. Mały podatnik nie może bowiem skorzystać z kwartalnych rozliczeń VAT w okresie 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym zarejestrował się jako podatnik VAT, a także w sytuacji, kiedy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonał dostawy towarów objętych instytucją odpowiedzialności solidarnej (wykazanych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT), chyba że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta