Usługi w chmurze a podatek u źródła
CIT | Należność wypłacana z tytułu przechowywania i udostępniania danych na internetowym dysku nie powinna zostać potraktowana jako przetwarzanie danych bądź świadczenie o podobnym charakterze. Nie podlega więc ryczałtowej daninie.
W ślad za rozwojem technologii informatycznych idzie ich powszechne wykorzystywanie w prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej. Konsekwencją tego jest konieczność właściwego zakwalifikowania określonych usług IT na potrzeby rozliczeń podatkowych. W szczególności warto zwrócić uwagę, że większość tego typu usług jest nabywana od zagranicznych kontrahentów, co powoduje wątpliwości podatników w zakresie obowiązku potrącenia z tego tytułu tzw. podatku u źródła. Wiele oferowanych obecnie usług IT działa w tzw. chmurze z wykorzystaniem procesu chmury obliczeniowej (z ang. cloud computing). Pojęcie „chmura obliczeniowa" jest związane z wirtualizacją usług i stanowi model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzna organizacja). Funkcjonalność jest tu rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji lub konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem, a użytkownik nie musi kupować ani sprzętu, ani oprogramowania. Model „chmury obliczeniowej" historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta