Kto w podatkowej grupie składa deklarację CIT-CFC
Gdy którakolwiek ze spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej będzie posiadać udziały w spółce spełniającej warunki do uznania jej za zagraniczna spółkę kontrolowaną (CFC), podmiotem obowiązanym do prowadzenia ewidencji zdarzeń, złożenia zeznania oraz zapłaty podatku od dochodów CFC nie będzie PGK, lecz spółka posiadająca udziały w CFC.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 16 listopada 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.771.2016.1.TS).
Wnioskodawca oraz spółki od niej zależne, zawarły umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK). W skład międzynarodowej struktury grupy wchodzi kilkadziesiąt spółek zlokalizowanych poza granicami Polski (dalej: spółki zagraniczne). Część spółek wchodzących w skład grupy może zostać uznana za zagraniczne spółki kontrolowane (dalej: CFC) w rozumieniu art. 24a ustawy o CIT. Wnioskodawca spytał, czy w sytuacji, gdy którakolwiek ze spółek zagranicznych będzie spełniać warunki do uznania ją za CFC w rozumieniu ustawy o CIT, podatnikiem obowiązanym m.in. do prowadzenia ewidencji zdarzeń, złożenia zeznania oraz zapłaty podatku od dochodów CFC, będzie PGK, czy wnioskodawca.
Zdaniem wnioskodawcy, na spółce nie będą ciążyć obowiązki wynikające z przepisów o CFC, gdyż obowiązki te będą realizowane przez PGK jako podatnika CIT. Zdaniem wnioskodawcy wynika to z faktu, że obowiązek podatkowy w zakresie CFC ciąży na podatniku, a zgodnie z przepisami ustawy o CIT, w przypadku powstania podatkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta