W jaki sposób rozliczyć VAT od importu usług
Tym, co może sprawiać trudność podatnikom, jest m.in. kwalifikacja nabycia za granicą usług stanowiących wartości niematerialne i prawne, a także świadczeń powiększających wartość zakupionych towarów, takich jak np. transport. Paweł Satkiewicz
Polscy podatnicy VAT w swojej działalności często nabywają od kontrahentów zagranicznych licencje na używanie oprogramowania.
Przykład
Polski podatnik VAT wpłacił swojemu brytyjskiemu kontrahentowi zaliczkę w wysokości 75 proc. z tytułu nabywanej licencji oprogramowania do obsługi procesu produkcyjnego. Cena za oprogramowanie ustalona pomiędzy kontrahentami wyniosła 100 000 euro.
Polski podatnik jest zobowiązany do rozpoznania tej transakcji w rozumieniu podatku od towarów i usług. Warto zastosować kilkustopniową procedurę rozliczenia.
Krok 1. Świadczenie usług czy dostawa towarów
W pierwszym kroku należy ustalić, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usług. Przepisy ustawy o VAT definiują świadczenie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w której dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta