Możesz się nie zgodzić, słup i tak stanie na twojej ziemi
Maciej Nowak | Ekspert Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Rz: Na jakiej podstawie zakład energetyczny może postawić np. słup linii energetycznej na cudzej działce?
Maciej Nowak, radca prawny: Podstawowym rozwiązaniem prawnym, przewidzianym w tym wypadku w ramach kodeksu cywilnego, jest służebność przesyłu. Jest to specjalny rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego, na mocy którego przedsiębiorca przesyłowy dostaje możliwość posadowienia i następnie eksploatacji urządzeń przesyłowych na nieruchomości. W zamian za to – w modelowym ujęciu – powinien zapłacić właścicielowi wynagrodzenie.
Jeżeli obie strony mają wstępnie ustalone warunki dotyczące takiej służebności, mogą zawrzeć umowę ustanawiającą służebność przesyłu. Problemem jest jednak to, że w kodeksie cywilnym zakres takiej służebności został określony dosyć ogólnikowo. Dlatego w praktyce można spotkać przypadki służebności przesyłu o różnym zakresie, zwłaszcza o różnym zakresie praw przedsiębiorcy przesyłowego względem nieruchomości obciążonej.
Osobna kwestia to zróżnicowany zakres terytorialny tych służebności. W modelowym ujęciu obejmują one prawo do terenu niezbędnego do prawidłowej eksploatacji tych urządzeń. Zdarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta