Rzeczywista działalność firmy za granicą zwalnia z obowiązków wobec fiskusa
Krajowa firma, która chce skorzystać z wyłączenia z opodatkowania w Polsce swojej zagranicznej spółki kontrolowanej, musi wykazać, że prowadzi ona rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju swojej siedziby.
Istotą wprowadzenia do polskiego systemu prawnego przepisów o opodatkowaniu w Polsce dochodów uzyskiwanych przez polskich podatników za pośrednictwem zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Company, w skrócie CFC) było zwalczanie nadużyć podatkowych polegających na przerzucaniu, bez uzasadnienia biznesowego, dochodu podatkowego do krajów oferujących korzystne rozwiązania podatkowe. Zagadnienia z tym związane są elementem raportu OECD na temat walki z erozją podstawy opodatkowania i transferu zysków między jurysdykcjami ze względów podatkowych (ang. Base Erosion and Profit Shifting „BEPS"; kwestie dotyczące CFC zostały omówione w raporcie w ramach działania nr 3). Raport ten miał na celu przedstawienie rekomendacji co do ukształtowania i wprowadzenia efektywnych mechanizmów regulujących materię CFC.
Cel i ograniczenia
Jak powołano w ww. raporcie OECD, a także w uzasadnieniu do polskiej ustawy z 29 sierpnia 2014 r., wprowadzającej opodatkowanie dochodów CFC, stosowanie przepisów o CFC powinno dotyczyć jedynie sztucznych struktur, które nie odzwierciedlają realiów ekonomicznych i biznesowych, a jedynym lub głównym ich celem jest uniknięcie lokalnego podatku. Wniosek taki wywodzi się z szeroko komentowanego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 12 września 2006 r. (C-196/04...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta