Wsparcie dla najmniejszych
Szeroką paletę instrumentów finansowych dla mikroprzedsiębiorstw oferują nowe unijne programy ramowe. ARTUR OSIECKI
Programy ramowe Unii Europejskiej to dodatkowe źródła finansowania polskich firm. Chodzi o pomoc zwrotną (pożyczki, leasing, gwarancje) na warunkach korzystniejszych niż rynkowe. Preferencyjne finansowanie jest oferowane przez tzw. narodowych pośredników finansowych – krajowe instytucje finansowe (głównie banki) wybrane w otwartych konkursach przez instytucje unijne (przede wszystkim przez Europejski Fundusz Inwestycyjny). Dwa największe programy ramowe na lata 2014-2020 operujące instrumentami finansowymi to: COSME (Program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MSP) i Horyzont 2020 (Program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji).
Trzy nowe programy
W 2016 r. w Polsce uruchomiono preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców z tych dwóch programów oraz z programu EaSI (Program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych). Łącznie dostępna już na polskim rynku pula pieniędzy z tych trzech nowych programów to 2,3 mld zł. Z czego, jak się dowiedziała „Rzeczpospolita", 600 mln zł trafiło już do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta