Do 20 stycznia można zmienić zasady rozliczania PIT
Jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, to podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o PIT. Jest wtedy obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (zob. art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o PIT).
Kiedy warto
Istota korzyści podatkowej przy wyborze pomiędzy zasadami ogólnymi a podatkiem liniowym sprowadza się do wysokości opodatkowania. W przypadku podatku liniowego do dochodów z działalności gospodarczej podatnik może zastosować jednolitą 19-proc. stawkę PIT, zamiast opodatkowywać je według skali podatkowej, tj. stawkami 18 proc. (do kwoty 85 528 zł) i 32 proc. nadwyżka ponad tę kwotę. Widać z tego, że podatek liniowy opłacalny jest tylko dla podatników, których dochody przekraczają znacznie limit wynikający z I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta