Energia i doświadczenie
Coraz częściej zdarza się, że w jednej firmie współpracują ze sobą osoby z różnych pokoleń.
kazimierz żurek
Nasze społeczeństwo się zmienia. Według Eurostatu, od 10 lat bardzo szybko rośnie liczba pracowników seniorów, w wieku 55-64 lata. O ile w 2005 r. było to mniej niż 1/3 pracujących, w roku 2015 r. liczba ta wzrosła aż do 43 proc. To z jednej strony efekt starzenia się społeczeństwa, z drugiej - coraz większej aktywizacji seniorów. Raport OECD „Lepsza praca wraz z wiekiem w Polsce" podaje, że do 2050 r. w Polsce potroi się liczba osób w wieku powyżej 60 lat. Większość z nich, ze względu na prawdopodobne niskie uposażenia emerytalne, będzie aktywna na rynku pracy.
Zarazem na rynek pracy weszli już lub właśnie wkraczają młodzi, urodzeni w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. To znacząca grupa zawodowa w Polsce. Według szacunków GUS w Polsce mieszka około 8,2 milionów ludzi w wieku 20-34 lata. To osoby nie znające świata bez komputerów, drukarek a Ci młodsi - Internetu czy mediów społecznościowych. Bardzo często świetnie wykształceni, znający języki obce, od lat jeżdżący za granicę - również w celach zarobkowych, obyci z realiami pracy w innych krajach.
Zarówno seniorzy, jak i młodzi są niezwykle cenni dla organizacji. Osoby starsze wnoszą do swoich miejsc pracy dobrą znajomość realiów funkcjonowania firmy czy branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta