Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Być jak Martin Schulz

16 stycznia 2017 | Świat | Anna Słojewska
Kandydaci podczas ubiegłotygodniowej debaty w Brukseli. Ci z największymi szansami stoją w środku: Guy Verhofstadt, Gianni Pittella i Antonio Tajani.
autor zdjęcia: Emmanuel Dunand
źródło: AFP
Kandydaci podczas ubiegłotygodniowej debaty w Brukseli. Ci z największymi szansami stoją w środku: Guy Verhofstadt, Gianni Pittella i Antonio Tajani.

We wtorek rozegra się bitwa się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Korespondencja z Brukseli

Bo po raz pierwszy politycy uznali, że to miejsce może być odskocznią do politycznej kariery w Brukseli lub w ich ojczyznach.

Nigdy się nie zdarzyło, żeby na dwa dni przez wyborami nie było wiadomo, kto je wygra. Zazwyczaj wcześniej zawierane były sojusze, która dawały arytmetyczną większość. Od 2004 roku była to wielka koalicja chadeków i socjalistów, czyli dwóch największych grup politycznych. Frakcje te dzieliły się pięcioletnią kadencją na pół: przez 2,5 roku szefem PE był przedstawiciel jednej grupy, przez kolejne 2,5 roku – drugiej. Teoretycznie tak powinno być i tym razem, bo z umowy podpisanej 24 czerwca 2014 roku, a ujawnionej w ubiegłym tygodniu, jasno wynika, że pierwszą połowę kadencji rządzi socjalista, a drugą chadek. Europejska Partia Ludowa, do której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10650

Wydanie: 10650

Spis treści
Zamów abonament