Odstąpienie od umowy sprzedaży oznacza ponowne przeniesienie własności
Kolejna sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jej ponownego nabycia w wyniku odstąpienia od umowy, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Takie stanowisko zaprezentowała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 listopada 2016 r. (IPPB4/4511-1043/16-4/IM).
Podatniczka nabyła w 2004 r. nieruchomość, którą następnie zamierzała sprzedać. Ustanowiła w tym celu pełnomocnika, który w jej imieniu zawarł w 2010 r. umowę sprzedaży owej nieruchomości. W umowie tej kupujący zobowiązał się do uiszczenia ceny nieruchomości, wprowadzając jednocześnie sprzedającego w błąd co do możliwości i zamiaru wywiązania się z zawartej umowy. Wbrew zobowiązaniu wynikającemu z dokonanej czynności prawnej kupujący nie uiścił bowiem ceny ustalonej w umowie.
Niewywiązanie się przez kupującego z obowiązku zapłaty ustalonej ceny było przyczyną odstąpienia przez stronę sprzedającą w 2011 r. od zawartej umowy. W złożonym kupującemu oświadczeniu podatniczka domagała się zwrotu sprzedanej nieruchomości. W 2013 r. sąd okręgowy wydał wyrok, w którym uznał odstąpienie od umowy sprzedaży za skuteczne i zobowiązał pozwanego do złożenia oświadczenia, na mocy którego przeniesie on własność nieruchomości na powódkę. Ostatecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta