Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nabywca usług z zagranicy nie zawsze odliczy cały VAT

16 stycznia 2017 | Podatki | Paweł Satkiewicz

Gdy import usług dotyczy czynności opodatkowanych i zwolnionych, przedsiębiorca musi określić proporcję podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Podatek należny od tej transakcji wykazuje jednak w pełnej wysokości.

Paweł Satkiewicz

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu importu usług. W idealnym układzie, gdy podatnik wykorzystuje importowane usługi w całości do wykonywania czynności opodatkowanych, a prawo do odliczenia nie jest w żaden sposób ograniczone, kwota podatku naliczonego odpowiada kwocie podatku należnego. Oznacza to w praktyce, że opodatkowanie VAT importu usług przez podatnika jest dla niego neutralne.

Inaczej będzie w przypadku, gdy import usług dotyczy czynności opodatkowanych i zwolnionych. Zgodnie bowiem z art. 90 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do wyodrębnienia (określenia) kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Określenie proporcji odliczenia podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10650

Wydanie: 10650

Spis treści
Zamów abonament