Aby skorzystać z ulgi, trzeba być podatnikiem
Do 31 grudnia 2015 r. w razie utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika należało zwrócić odliczoną przez nią kwotę ulgi na nowe technologie. Takie rozwiązanie wynikało wprost z przepisów prawa i nie stanowiło dyskryminacji tych podmiotów względem innych podatników CIT.
Tak orzekł NSA w wyroku z 6 października 2016 r. (II FSK 2559/14).
Skarżąca spółka jest spółką dominującą w podatkowej grupie kapitałowej (dalej: PGK, grupa). Grupa zamierzała skorzystać z ulgi podatkowej na nabycie nowych technologii. Istniała jednak możliwość, że grupa utraci status podatnika CIT przed upływem ustawowego okresu trzech lat funkcjonowania grupy.
Spółka zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy w przypadku utraty przez grupę statusu podatnika spółka będzie zobowiązana do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczeń z tytułu nabycia nowych technologii, a w razie poniesienia straty – do jej zmniejszenia o tę kwotę. Według spółki, nie będzie ona do tego zobowiązana. W swojej argumentacji spółka wskazała, że przeciwne rozumienie przepisów prowadziłoby do dyskryminacji grupy względem innych rodzajów podatników, co nie znajduje uzasadnienia.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Wskazał, że w art. 18b ust. 10 ustawy o CIT ustawodawca wprost przewidział możliwość utraty przez podatkową grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta