Pod presją inflacji i zagrożeń zewnętrznych
Po zaskakująco długim okresie deflacji wróciliśmy na ścieżkę wzrostu cen. Pozostaje tylko pytanie, czy inflację uda się utrzymać w ryzach.
Uczestnicy debaty otwierającej w Szczyrku 44. Sympozjum Naukowe GAP z cyklu Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna „Sytuacja i perspektywy gospodarki Polski" nie mieli złudzeń. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką w najbliższej przyszłości, są kwestie związane z inflacją.
– Obraz jest generalnie korzystny. Mamy zewnętrzne przyspieszenie koniunktury, a podstawy gospodarki są solidne. Mamy pole do manewru i zdolność reagowania. Nie znaczy to jednak, że nie ma powodów do zastanowienia i niepokoju – mówił prof. Jerzy Hausner.
– Siłą polskiej gospodarki było to, że utrzymaliśmy równowagę makroekonomiczną, której elementem była polityka monetarna dodatnich stóp procentowych. Pytanie, co będzie, jeśli będziemy mieli 1,5-proc. tempo inflacji przy takiej wysokości stopach? To kluczowa zmiana parametru i trzeba się zastanowić, jaka powinna być reakcja po stronie polityki gospodarczej, fiskalnej i pieniężnej – wskazywał.
Co powinniśmy zrobić? Eksperci wskazują, że z jednej strony potrzebujemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta