Czy wydatki w podróży służbowej mogą przekroczyć ustalony limit
Sądy i fiskus są zgodne, że pracodawca ma prawo oddać pracownikowi wydatki poniesione przez niego w czasie delegacji, wyższe niż ustalone w przepisach. Nie ma jednak jednego zdania co do ujęcia tej nadwyżki w przychodach.
Hotel nie może być zbyt drogi
- Czy ustawa o PIT wprowadza ograniczenia kwotowe, tj. czy wskazuje do jakiej kwoty świadczenia otrzymane przez pracownika w związku z podróżą służbową są zwolnione z podatku dochodowego?
I tak, i nie. W zakresie niektórych świadczeń ustawodawca wprowadza ograniczenia, a w zakresie innych takich ograniczeń kwotowych nie przewiduje. Zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU poz. 167; dalej: rozporządzenie), pracownikowi z tytułu podróży służbowej przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Ustawodawca przewidział ograniczenia kwotowe w odniesieniu do diet, czyli określonej ryczałtowo kwoty przeznaczonej na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, a w podróży zagranicznej także na pokrycie innych drobnych wydatków. Zgodnie z rozporządzeniem dieta w podróży krajowej wynosi obecnie 30 złotych, a w podróżach zagranicznych wysokość diety jest różna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta