Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Status usługodawcy nie ma znaczenia dla rozpoznania importu usług

23 stycznia 2017 | Podatki | Paweł Satkiewicz

Korzystanie przez podmiot wykonujący usługę ze zwolnienia z VAT w kraju jego działalności gospodarczej nie oznacza, że nie jest on podatnikiem. Gdy miejscem świadczenia jest Polska, usługobiorca musi rozliczyć daninę nad Wisłą. Paweł Satkiewicz

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przewiduje, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT.

Czy zatem usługodawca, od którego nabywamy importowane usługi, musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej? Innymi słowy, czy dla rozpoznania importu usług musimy mieć do czynienia z fakturą wystawioną przez podatnika posługującego się lokalnym numerem VAT? Otóż niekoniecznie. Wskazówki do odpowiedzi na to pytanie znajdują się w przepisach o miejscu świadczenia usług (tj. w art. 28a i następnych ustawy o VAT). Definicja przewidziana w art. 15 ustawy o VAT definiuje bowiem wyłącznie polskich podatników VAT. Natomiast zgodnie z art. 28a pkt 1 ustawy o VAT, dla celów stosowania rozdziału ustawy o VAT dotyczącego miejsca świadczenia usług, ilekroć mowa o podatniku, rozumie się przez to:

1) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność odpowiadającą tej działalności bez względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10656

Wydanie: 10656

Spis treści
Zamów abonament