Zwrot pieniędzy przy bezpodstawnym wzbogaceniu podlega VAT
Przy zapłacie określonej kwoty w zamian za nienależne świadczenie spełnione przez podatnika, dochodzi do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu, tj. odpłatnej dostawy towarów lub wykonania usługi.
Do bezpodstawnego wzbogacenia dochodzi wtedy, gdy jeden podmiot uzyskuje bez podstawy prawnej zwiększenie majątku kosztem innego podmiotu. Jedną z postaci bezpodstawnego wzbogacenia jest świadczenie nienależne, z którym mamy do czynienia m.in. w przypadku wykonania usług na rzecz podmiotu, który ich w ogóle nie zamówił. Wówczas po stronie podmiotu wzbogaconego powstaje obowiązek zwrotu bezpodstawnie uzyskanego świadczenia, np. poprzez zapłatę jego równowartości pieniężnej. Warto zatem rozważyć, czy w takiej sytuacji dochodzi do wykonania czynności opodatkowanej VAT.
W trzech przypadkach
Szczególną postacią bezpodstawnego wzbogacenia jest świadczenie nienależne. Zgodnie z art. 410 § 1 k.c., w tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (w tym o zwrocie korzyści na rzecz podmiotu zubożonego). W świetle art. 410 § 2 k.c., ze świadczeniem nienależnym mamy do czynienia wtedy, gdy:
- podmiot świadczący nie był w ogóle zobowiązany do spełnienia świadczenia lub nie był zobowiązany względem osoby, na rzecz której spełnił świadczenie,
- przestała istnieć podstawa do spełnienia świadczenia (np. przy odwołaniu darowizny) lub nie został osiągnięty zamierzony cel świadczenia (np. gdy zrealizowano świadczenie na poczet przyszłej umowy, która nie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta