Planowana likwidacja może być przyczyną wymówienia
Pracodawca może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy zdarzenie, które ma nastąpić w przyszłości. Jego wystąpienie musi być jednak pewne i nastąpić w nieodległym czasie.
Wypowiadając umowę zawartą na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać przyczynę swojej decyzji. Obowiązek jej ujawnienia ma istotne znaczenie praktyczne. Umożliwia bowiem zwalnianemu obronę przed postawionymi mu zarzutami, a sądowi pracy – sprawdzenie zasadności wypowiedzenia oraz jego zgodności z prawem.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów niższych instancji utrwalił się już pogląd, według którego, jeżeli dla dokonania określonej czynności wymagana jest przyczyna uzasadniająca tę czynność, to należy ją wskazać w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie jej istnienia i zasadności. Przyczynę tę trzeba podać w sposób konkretny. Nie wystarczy ogólnikowy zwrot (np. brak przydatności) lub powtórzenie wyrażeń ustawowych (np. naruszenie obowiązków pracowniczych), jeżeli nie jest to połączone z wykazaniem konkretnych okoliczności, które taki ogólny wniosek uzasadniają.
Prawdziwy powód
Wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem jej rozwiązania. Tym samym nie jest konieczne, aby jego powodem były jakieś okoliczności szczególne czy nadzwyczajne. Niemniej powód ten musi być prawdziwy. Pracodawca nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta