Połączenie da bezpieczeństwo
Karolis Sankovski | Ceny rynkowe prądu na Litwie i Łotwie spadły – mówi dyrektor z Litgridu.
Rz: Komisja Europejska jest zdania, że synchronizacja systemów energetycznych republik bałtyckich z Zachodem powinna się odbyć przez Polskę. Najlepiej poprzez powstanie drugiego mostu energetycznego (LitPol Link 2). Decyzja oczekiwana jest w tym kwartale. Jak szybko drugi most powstanie i kiedy nasze systemy zostaną połączone w jeden?
Karolis Sankovski: Od 1998 r. przeprowadzono siedem badań połączenia systemów zasilania republik nadbałtyckich z Europą. Wszystkie wykazały wykonalność projektu. Wkrótce powinniśmy otrzymać zalecenia z ostatniego, przeprowadzonego przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Nasze doświadczenia z innych dużych projektów infrastrukturalnych pokazują, że ich realizacja trwa ok. 8 lat od planowania do oddania do użytku. Jednak pełne zgranie międzypaństwowych systemów elektroenergetycznych wymaga dużo więcej prac projektowych i technicznych. Dlatego więcej będziemy mogli powiedzieć, kiedy Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) wyda techniczne warunki podłączenia. Analizy i obliczenia uwzględniające te wymagania będą pierwszym krokiem faktycznej realizacji drugiego mostu. [Od redakcji: w rozmowie w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej" minister energii Krzysztof Tchórzewski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta